Світлодіодні світлові прилади підходять практично для будь-якої сфери застосування. Вони мають безліч переваг перед традиційними системами освітлення, до яких належать висока енергоефективність і збільшений у 50 разів термін служби, низька вартість обслуговування та заміни, широкий діапазон колірних температур та мільйони відтінків кольорів, що випромінюються за допомогою одного світлового приладу.

Дана глава присвячена 10 найважливішим областям застосування світлодіодних світлових приладів, містить короткий опис одного або декількох світлодіодних джерел світла для кожної з цих областей застосування, а також демонструються приклади успішного застосування світлодіодів по всьому світу.

Робоче освітлення

В офісах та інших виробничих приміщеннях освітлення має забезпечувати необхідну кількість світла заданої якості. Висвітлювана область може вимагати високої освітленості, контрастності або високої передачі кольору. Класичними прикладами можуть бути письмовий стіл, робоча поверхня для приготування їжі на кухні, стіл для графічного дизайну або креслення, або робоче місце з електронними приладами або слюсарним обладнанням. Згідно з Довідковою книгою Світлотехнічного товариства Північної Америки (The IESNA Lighting Handbook), для виконання більшості робіт з об'єктами високої контрастності рекомендується освітленість 30–50 фут-кандел (300–500 лк), а для роботи з об'єктами низької контрастності та малими розмірами – до 100 фут-кандел (1000 лк).

Для освітлення робочого простору іноді використовуються настельні світильники або інше загальне освітлення, іноді - закріплені або вільно стоять світильники, а іноді - лінійні світильники, що монтуються під навісними шафами.

Саме останньому випадку світлодіодні прилади є ідеальним вибором.
Фіксована або регульована температура кольору дозволяє забезпечити достатній контраст. Вбудована оптика контролює кути розбіжності пучка та створює освітлення робочої області з дуже малими втратами і без сліпучої дії.

Загальне освітлення

Загальне освітлення білим світлом створюється світильниками стельами. Загальне освітлення частково протиставлене робочому освітленню, оскільки воно забезпечує освітлення всієї кімнати або іншого внутрішнього простору, а не цілеспрямоване освітлення певної робочої ділянки.

Як правило, воно призначене для забезпечення достатньої кількості світла для візуального розпізнавання об'єктів та орієнтації у просторі. Ступінь контрасту між рівнями освітленості загального, робочого, акцентного та інших типів освітлення може вплинути на атмосферу і емоційний вплив простору. Високий рівень контрасту надає обстановці драматичність, а низький – створює легку та розслаблюючу атмосферу. Стельові світильники, що висвітлюють підлогу, а не стіни чи стелі, можуть створити відчуття драматичності.

Термін «даунлайт» відноситься до випромінюючих вниз світильників, які вбудовуються в стелю або встановлюються врівень з ним. Такі світильники зазвичай мають круглу або квадратну форму, а також світлові отвори різного розміру та широкий або вузький світлорозподіл. Як уже згадувалося в розділі 3, правильно сконструйовані світлодіодні світильники, що випромінюють вниз, можуть створювати світловий потік, рівний або перевищує світловий потік, створюваний світильниками - даунлайтами з лампами розжарювання і КЛЛ, при значно більшій енергоефективності. Конструктивні особливості та вимоги до монтажу світлодіодних світильників, що випромінюють вниз, зазвичай схожі з традиційними світильниками, тому їх вибір і установка не викликає труднощів.

Світлові карнизи

Світловий карниз - один з прийомів використовувати відбите світло, при якому лінійні світильники монтуються всередині жолоба. Таким жолобом можна вважати карниз, нішу, кесон чи інші архітектурні елементи, розташовані вздовж стін приміщення поблизу рівня стелі. У карнизах світильники здебільшого світять знизу вгору – на стелю або верхню частину стін – для створення відбитого світла. Подібне освітлення створює легку та розслаблюючу атмосферу, особливо за низького контрасту між рівнем освітленості від загального відображеного освітлення та рівнями робочого та акцентного освітлення. Світлові карнизи насиченого та змінного кольору застосовуються в основному для створення акцентів та естетичних ефектів.

Світильники для карнизів добре підходять як для отримання світла, так і для створення світлових ефектів. Вони дають направлене світло, тому втрати світла значно нижчі, ніж у аналогічних світильників з лампами розжарювання або люмінесцентними лампами. Добре сконструйовані світлодіодні світильники для карнизів зазвичай доступні з різною шириною пучка світла, мають пристрої націлювання та фіксації променя для точного регулювання розподілу світла за межами карниза та для усунення тіней та розсіювання світла всередині карнизу. Ці світильники забезпечують щільну стиковку та зводять до мінімуму темні проміжки на карнизі.

Оскільки світлодіодні світильники для карнизів можуть надійно забезпечувати корисне світло протягом тисяч годин, проблеми з виникненням темних плям, наприклад у високих вестибюлях і коридорах, будуть вкрай рідкісними.Крім цього, світлодіодні світильники створюють холодне світло і не виробляють ІЧ- та УФ-випромінювання, а отже, придатні для використання в музеях, на виставках та в історичних місцях, де традиційне освітлення може стати причиною знебарвлення чорнил та фарб або руйнування тканин, оздоблень або інших чутливих до ІЧ- та УФ-випромінювання матеріалів.

Повнокольорові та налаштовані білі світлодіодні світильники для світлових карнизів можуть використовуватися для регульованого загального освітлення білим або кольоровим світлом, а також для створення динамічних світлових ефектів зі зміною кольору в нічних клубах, ресторанах, торгових залах та ін.

Освітлення стін

Прийоми, що використовуються для рівномірного освітлення стін, застосовні також інших великих поверхонь. Вони добре підходять для стін, обшитих дерев'яними плитами або іншими текстурованими матеріалами, так як приховують дефекти поверхні, роблячи її візуально більш рівною. (На противагу цьому підсвічування стін ковзним світлом використовується для виділення текстури нерівних поверхонь, таких як цегляна або кам'яна кладка – див. нижче). Освітлення стін найчастіше застосовується у простих мінімалістичних інтер'єрах, таких як музеї сучасного мистецтва, нові офісні приміщення та сучасні квартири. Заливаюче освітлення найкраще підходить для матових стін, так як при глянцевих стінах воно може призвести до появи відблисків.

Подібно до світлових карнизів і відбитого освітлення, підсвічування стін може створити в кімнаті яскраву, привабливу і розслаблюючу атмосферу. Світильники для освітлення стін зазвичай мають несиметричні лінзи і встановлюються на деякій відстані від стіни або поверхні для отримання такого кута падіння світла, при якому сліпуча дія та затінення від рам та інших об'єктів, встановлених на стіні або поверхні, мінімальні.

Ковзне підсвічування стін

Освітлення стін ковзним світлом є ще одним прийомом, який використовується для освітлення стін та великих поверхонь. На відміну від освітлення, що заливає, освітлення стін ковзним світлом призначене для виявлення текстури цегляної або кам'яної кладки або інших шорстких або ліпних поверхонь.

Світильники для освітлення стін ковзним світлом зазвичай встановлюються дуже близько до поверхні, що освітлюється, в жолобі або боксі, розташованому знизу або зверху цієї поверхні. Ефективні світильники для освітлення стін ковзним світлом забезпечують високу інтенсивність світла в пучку з відносно вузьким кутом розсіювання.

Повнокольорові світильники для освітлення стін ковзним світлом дозволяють освітлювати поверхні, створюючи при цьому яскраві світлові ефекти зі зміною кольору, або змінювати вигляд кімнати в залежності від пори року, доби тощо.

Заливання освітлення

Заливаюче висвітлення з одного боку одна із видів загального висвітлення, з другого – однією з видів висвітлення вертикальних поверхонь. Для освітлення спортивних майданчиків, а також для підсвічування великих зовнішніх поверхонь архітектурних споруд часто використовуються світильники з металогазовими лампами високого тиску. Вже існують світлодіодні світильники з надвисокою інтенсивністю світла, здатні скласти конкуренцію традиційним прожекторам світла, що заливає (особливо кольорового) з точки зору експлуатаційних характеристик і енергоефективності.

Освітлення доріг, вулиць та площ

Дороги, вулиці та площі вимагають достатнього, рівномірного освітлення для пішоходів та автомобілів. Світильники вуличного освітлення зазвичай монтуються на опорах або закріплених на опорах кронштейнах.

До 2008 р. у США та Європі у 65% всіх світлофорів та ліхтарів для освітлення тротуарів лампи розжарювання були замінені на світлодіоди. Як і в прожекторному висвітленні, світлодіодні джерела світла забезпечують значну економію електроенергії у сфері сигнального висвітлення: світлофільтри ламп розжарювання можуть блокувати до 90% світлового потоку світильника.

У сфері сигнального освітлення особливо критичні висока надійність і тривалий термін служби світлодіодів, адже заміна ламп коштує дорого, а несправні світлофори підвищують ризик виникнення аварійних ситуацій. Однак світлодіоди можуть бути не лише альтернативним рішенням для освітлення тротуарів, вулиць та доріг, але й здатні змінити самі принципи нічного освітлення.Так, світлодіоди можуть бути інтегровані у дорожні покриття, бордюри та захисні огородження.

Аварійне та утилітарне освітлення

До аварійного та утилітарного освітлення відноситься освітлення виходів, високих прольотів промислових будівель, маркерне освітлення, освітлення доків, вибухонебезпечних зон та світлові покажчики для різних промислових та інших застосувань.

Висвітлення виходів та інші види вказівного освітлення призначене для відображення напрямку руху та інформаційних повідомлень. Висвітлення покажчиків та проходів допомагає людям орієнтуватися всередині та поза будинками.

Можливість світлодіодів випромінювати яскраве світло протягом тисячі годин підвищує надійність аварійного освітлення в порівнянні з традиційними джерелами світла.

Джерела світла прямого спостереження

Такі джерела світла призначені задля освітлення, а прямого спостереження. Повнокольорові світлодіодні джерела світла прямого спостереження, забезпечені пристроями управління, можуть використовуватися для відтворення складних зображень, що рухаються, і колірних ефектів, наприклад, на великомасштабних відеодисплеях. Лінійні та стрічкові світильники застосовуються для створення двомірних та тривимірних дисплеїв будь-яких розмірів, від невеликих, що використовуються всередині приміщення, до величезних, що займають площу всього фасаду будівлі та видимих ​​з відстані кілька кілометрів.

Оскільки призначення світлодіодних джерел світла прямого спостереження значно відрізняється від призначення інших світлодіодних джерел світла, їх параметри зазвичай вказуються в кандел, нитах або люксах, в яких вимірюється освітленість одиниці поверхні.

Контролери, розроблені спеціально для установок прямого спостереження, можуть дискретизувати відео та передавати їх на дисплей по мережі Ethernet.

Оскільки відео на базі світлодіодів може виявитися дуже складним завданням, багато компаній, що працюють в галузі цифрових засобів аудіо візуальної інформації та в галузі світлотехніки, займаються створенням, розробкою конфігурації, розміщенням та випробуванням дисплеїв. Такі компанії зазвичай розробляють детальні плани, за допомогою яких електромонтери встановлюють світлові прилади у потрібних місцях та з правильною орієнтацією.